Jak zabezpieczyć się podczas prac na wysokości ?

Podczas pracy na wysokości bardzo ważne jest zabezpieczenie pracownika przed upadkiem.

Dzisiaj wyjaśnimy jak to zrobić.

Zacznijmy od wyjaśnienia co uważamy za pracę na wysokości. Prace na wysokości to wszelkie roboty wykonywane na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Pracą na wysokości nie jest praca wykonywana niezależnie od wysokości, jeżeli stanowisko pracy jest osłonięte ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami, ścianami z oknami oszklonymi lub gdy stanowisko takie jest wyposażone w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Każdy pracownik, wykonujący pracę na wysokości powinien przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje zdrowotne, potwierdzone orzeczeniem od lekarza medycyny pracy.
Podczas pracy na wysokości pracownik powinien być wyposażony w odpowiednie obuwie, odzież roboczą a także sprzęt ochrony indywidualnej.
Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas prac na powierzchniach powyżej 1m należy zamontować balustrady ochronne (barierki). Balustrady powinny składać się z ochronnych poręczy na wysokości 1,1m a także krawężników o wysokości 0,15m. Ważne jest zabezpieczenie przestrzeni pomiędzy poręczą a krawężnikiem, aby zapobiec wypadnięciu pracownika. Jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia miejsca pracy balustradą, należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników poprzez stosowanie szelek do prac na wysokości z punkami kotwiczenia. Trzeba także pamiętać, że prace na wysokości, wymagające stosowania indywidualnych środków chroniących przed upadkiem z wysokości, należy prowadzić w obsadzie minimum dwuosobowej.

A więc jakie mamy środki ochrony indywidualnej stosowane podczas prac na wysokości ?

Przede wszystkim należy zabezpieczyć pracownika przed upadkiem poprzez stosowanie systemu powstrzymującego spadanie z wysokości. System taki składa się szelek bezpieczeństwa, podzespołu łącząco-amortyzującego składającego się z linki bezpieczeństwa z amortyzatorem lub urządzenia samohamownego, przyłączonego do konstrukcji stałej lub linki zaczepowej.

Zestawy szelek na wysokości różnią się od siebie linkami, amortyzatorami oraz samymi szelkami z inną ilością punktów kotwiczenia.
Polecamy Zestaw do prac na wysokości Basic 4S

Zestaw asekuracyjny Basic 4S Protekt

Szelki bezpieczeństwa P 01S posiadają przedni punkt zaczepowy, a także amortyzator bezpieczeństwa ABM z linką bezpieczeństwa LB 101 o dł. 2 m i zatrzaśnikiem stalowym AZ 011 oraz zatrzaśnikiem aluminiowym AZ 029. Zestaw zapakowany w torbę transportową o wymiarach 31 x 27 x 10 cm.

Innym zestawem jest Grider, różniący się szelkami a także linkami

Zestaw Asekuracyjny Grider Protekt

Szelki bezpieczeństwa P 05S z przednim i tylnym punktem zaczepowym oraz z pasem i bocznymi klamrami zaczepowymi a także amortyzator bezpieczeństwa z podwójną taśmą poliamidową ABM-2T oraz zatrzaśnikami AZ 011 i 2 x AZ 029. Dodatkowo wyposażony w linkę bezpieczeństwa regulowana LB 100 o dł. 1,2 m z zatrzaśnikami AZ 011. Zapakowany w torbę transportową o wymiarach 31 x 27 x 10 cm.

Przy pracach na wysokości nie należy zapominać o ochronie głowy. Ważne jest stosowanie hełmów z paskiem podbródkowym. Ważne jest aby pasek podbródkowy był 3- lub 4-punkowy. Dwupunkowe paski mogą nie utrzymać hełmu i spowodować spadnięcie z głowy. Warto pamiętać, że prawidłowy dobór hełmu ochronnego dla danego stanowiska pracy jest warunkiem koniecznym osiągnięcia skutecznej ochrony głowy. 

Polecamy hełm firmy DeltaPlus Quartz up IV

Hełm Ochronny Kask Wentylowany Więźba z Poliamidu Delta Plus QUARTZ UP IV

Hełm ochronny Delta Plus QUARTZ UP IV wentylowany kask z polipropylenu (PP) o wysokiej odporności, zabezpieczony przed UV. Więźba z poliamidu: 3 taśmy tekstylne z 8 punktami mocowania. Dodatkowo potnik z gąbki. Innowacyjny system regulacji Rotor: obwód głowy od 53 do 63 cm. 2 możliwości regulacji (góra/dół) dla większego komfortu.

Do hełmu jest możliwość dokupienia paska 4-punktowego

Pasek podbródkowy 4 punktowy Delta Plus

Pasek podbródkowy 4 punktowy Delta Plus jest niezbędny do prac na wysokościach. Posiadają mocowanie ulegające samorozerwaniu przy nagłym szarpnięciu. Paski przystosowane do hełmów ZIRCON, QUARTZ, QUARTZ UP, SUPER QUARTZ i BASEBALL DIAMOND. Produkt ten odpowiada punktowi 5.1.4 (Punkty mocowania paska podbródkowego) według normy EN397.

O czym trzeba jeszcze pamiętać podczas pracy na wysokości ?

Wszyscy pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie organizacji pracy a także korzystania ze sprzętu do prac na wysokości.

Obowiązkowe jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za nadzór. Do jej zadań należy monitorowanie przebiegu prac, oraz sprawdzenie połączenia sprzętu przed rozpoczęciem i w trakcie wykonywania prac. Nadzór powinien odbywać się w sposób ciągły.

Podczas wypadku, wiszący poszkodowany bardzo często potrzebuje pomocy osób trzecich, ponieważ sam nie jest w stanie się wyswobodzić. Tylko 10 minut wiszenia w szelkach bezpieczeństwa wystarczy, aby poszkodowany doznał śmiertelnie niebezpiecznego szoku wiszenia (zespół zawisu w uprzęży)! Przyczynia się do tego zaburzenia krążenia oraz prowadzi to do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego trzeba, dokładnie zaplanować plan ratunkowy.

Należy pamiętać o oznakowaniu miejsca, gdzie wykonywane są prace na wysokości. Obszar ten powinien być również wygrodzony. Ważne jest to, aby chronić pracowników oraz innych ludzi znajdujących się na dole, przed spadającymi przedmiotami.