Ochrona głowy pracowników jest niezwykle ważną kwestią. Wszędzie tam, gdzie występuje choćby minimalne zagrożenie powstaniem urazu głowy, wymagane jest noszenie kasku bądź hełmu ochronnego. Taka przezorność podyktowana jest faktem, że kości czaszki stanowią ochronę dla delikatnego i jednocześnie jednego z najważniejszych organów w całym ludzkim ciele – mózgu. Czasem nawet niewinnie wyglądający uraz może być katastrofalny w skutkach. Dlatego tak istotna jest świadomość pracodawców i pracowników dotycząca konieczności efektywnej ochrony głowy.
Skuteczne zabezpieczenie głowy pracowników – stosuj kaski i hełmy robocze
Chcąc sprawić, by zabezpieczenie głowy pracowników stało się skuteczne i efektywne, należy je właściwie dobrać. W jaki sposób dobierać ochronę głowy dla pracowników? Przy wyborze należy uwzględnić rodzaj wykonywanej pracy, wszystkie potencjalne zagrożenia wypadkiem w pracy, a także stanowisko, na jakim jest zatrudniony dany pracownik. Uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli dobrać najlepszą i najbardziej skuteczną ochronę głowy. Należy pamiętać, że konieczność zabezpieczenia głowy pracowników za pomocą kasków i hełmów ochronnych dotyczy nie tylko zatrudnionych na budowie. Zabezpieczenie głowy wymagane jest wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek, nawet najmniejsze ryzyko wystąpienia urazu głowy. Zagrożeniem dla głowy są zarówno uderzenia o wystające elementy, jak i te spowodowane przez przedmioty spadające z wysokości. Ponadto przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, że niektóre specjalnie oznaczone obszary w zakładzie pracy również są miejscami o bezwzględnej konieczności stosowania środków ochrony głowy. Zaliczają się do nich doki, tereny fabryk, place budowy oraz większość obszarów przemysłowych.
Rodzaje środków ochrony głowy pracowników
Środki ochrony głowy dzielą się na dwie podstawowe grupy – kaski lekkie i kaski ochronne, do których zaliczają się również hełmy ochronne. Kaski ochronne pochłaniają siłę uderzenia, jednocześnie ulegając zniszczeniu. W zależności od siły, miejsca i kąta uderzenia uszkodzeniu lub zniszczeniu ulega czerep, uprząż bądź też wewnętrzna wyściółka. Kask ochronny, który uległ uszkodzeniu – nawet niewielkiemu – powinien zostać natychmiast zastąpiony nowym. Pęknięty kask nie spełnia już swojej funkcji ochronnej. Kaski ochronne mogą z powodzeniem łączyć się z innymi środkami ochrony indywidualnej i być wyposażone w ochraniacze na uszy czy gogle chroniące oczy.
Kaski lekkie są dużo wygodniejsze niż kaski ochronne, jednak chronią przed znacznie lżejszymi obrażeniami. Te zabezpieczenia głowy są wyjątkowo komfortowe i wygodne, a z zewnątrz wyglądają jak zwykłe czapki baseballowe. W środku mają jednak plastikową osłonę chroniącą głowę. Kaski lekkie ze względu na mniejszą skuteczność nie powinny być stosowane jako zamienniki kasków ochronnych. Nie zabezpieczają one głowy przed skutkami uderzeń, upadków przedmiotów lub przed zawieszonymi bądź poruszającymi się ładunkami, tak jak robią to kaski ochronne. Jednak wykazują skuteczność w ochronie przed uderzeniem głową w przedmioty twarde i nieruchome z siłą mogącą spowodować rozdarcie skóry lub inne powierzchowne rany. Równie ważne jest, aby wszelkie środki ochrony głowy pracowników – zarówno kaski ochronne, jak i kaski lekkie – były zgodne z obowiązującymi normami krajowymi oraz europejskimi. Wszelkie oznaczenia dotyczące zgodności z normą znajdują się wewnątrz czerepu. Należy pamiętać, że najważniejsze są normy PN-EN 397-Przemysłowe hełmy ochronne oraz PN-EN 812-Przemysłowe hełmy lekkie. Normy te określają zarówno wymagania fizyczne, jak i parametry techniczne środków ochrony głowy. Ponadto w normie znajdują się informacje o metodach badań skuteczności kasków i hełmów oraz wymagania dotyczące ich znakowania.
Zarówno hełmy ochronne, jak i kaski lekkie zaliczają się do środków ochrony indywidualnej głowy. W związku z tym niezależnie od tego, czy w danym miejscu pracy wymagane jest stosowanie hełmów ochronnych, czy jedynie kasków lekkich, obowiązek ich zakupu i dostarczenia pracownikom leży po stronie pracodawcy.