Maski przeciwgazowe – czym się charakteryzują?

Maski przeciwgazowe to indywidualne urządzenia mające na celu ochronę dróg oddechowych i izolację przed szkodliwymi substancjami takimi jak pyły, gazy, trujące środki bojowe, bakterie, wirusy czy broń chemiczna. Maski składają się z części twarzowej, która ściśle przylega do twarzy użytkownika chroniąc drogi oddechowe, oczy oraz skórę.

W zależności od budowy masek ochronnych możemy podzielić je na dwie grupy:

1. Maski pełnotwarzowe, które zakrywają całą twarz (usta, nos, oczy). Stosowane są do ochrony przed bardziej żrącymi substancjami.

2. Półmaski ochronne, które nie zabezpieczają oczu ponieważ sięgają tylko do nosa. Stosowane do krótkotrwałego użytkowania.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje masek przeciwgazowych;

Maski filtracyjne to urządzenia wyposażone w specjalistyczny filtr, który ma za zadanie wyłapać i zatrzymać szkodliwe substancje. W tego typu maskach powietrze pobierane jest z zewnątrz a następnie, wraz z wydechem, wydalane przez specjalny zawór wydechowy.

Maski izolacyjne zapewniają całkowite odcięcie od otoczenia. Mogą być używane w ekstremalnie trudnych warunkach, a użytkownik oddycha powietrzem znajdującym się w butli tlenowej. Tego rodzaju urządzenia posiadają specjalny pochłaniacz, którzy przetwarza wydychany dwutlenek węgla i parę wodną w tlen.

Do masek filtracyjnych używamy pochłaniaczy.

W naszym sklepie znajdą Państwo takie pochłaniacze jak;

  • 3M™ 6051 Pochłaniacz przeciw parom organicznym, A1, 6051

Wysokiej klasy pochłaniacz przeznaczony do półmasek i masek pełnych 3M™ serii 6000, 6500 i 7500. Łatwe i niezawodne umieszczenie go we właściwym miejscu możliwe jest dzięki wygodnemu, praktycznemu mocowaniu bagnetowemu. Pochłaniacz chroni skutecznie przed parami organicznymi o temperaturze wrzenia do 65°C, a także różnego rodzaju gazami i wyziewami. Dzięki dobremu wyważeniu cechuje go również niezwykła szczelność. Przeznaczony do stosowania przy produkcji farb, lakierów, barwników.

  • 3M™ 6055 Pochłaniacz przeciw parom organicznym A2

Pochłaniacz wysokiej klasy, zapewniający skuteczną ochronę dróg oddechowych przed parami organicznymi o temperaturze wrzenia do 65°C, gazami oraz różnego rodzaju oparami chemicznymi. Posiada niski profil i doskonale wyważoną konstrukcję, a mocowanie bagnetowe umożliwia łatwe założenie go do masek i półmasek pełnych 3M z serii 6000 i 7000. Przeznaczony do stosowania przy produkcji farb i lakierów, produkcji różnego rodzaju pojazdów oraz wszędzie tam, gdzie stosuje się różnego rodzaju farby i lakiery.

  • 3M™ 6059 Pochłaniacz przeciw gazom i parom nieorganicznym, ABEK1, 6059

Pochłaniacz przeciw gazom nieorganicznym, parom organicznym, których temperatura wrzenia jest wyższa niż 65°C, amoniakowi, a także oparom rozpuszczalników i farb. Zastosowane w nim mocowanie bagnetowe umożliwia łatwe umocowanie filtra we właściwym miejscu w półmaskach i maskach pełnych 3M™ z serii 6000 i 7000. Jest on bardzo lekki, a dzięki dobremu wyważeniu – niezwykle szczelny. Polecany do stosowania przy agrochemii oraz produkcji i konserwacji sprzętu chłodniczego, pojazdów, a także czyszczeniu kwasowym i wytrawianiu metali.