Odzież odblaskowa zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Zaprezentujemy jego zalety

Z dniem 01 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która wymaga od pieszych noszenia elementów odblaskowych, jeśli przemieszczają się poza wioską od strony drogi lub w miejscach, gdzie nie ma oświetlenia publicznego przy złej pogodzie. Jednak oprócz pieszych, rowerzyści lub pracownicy powinni również nosić odblaskowe ubrania i dodatki. Czy wiesz, dlaczego odzież odblaskowa może uratować Ci życie?

Na drogach podstawową zasadą jest widzieć i być widzianym. Dotyczy to nie tylko pieszych i rowerzystów, ale także robotników drogowych, dla których praca na drodze to chleb powszedni. Na tym jednak nie kończy się lista osób, które powinny używać elementów odblaskowych. Materiały te są również niezawodnym pomocnikiem na budowach lub podczas akcji ratowniczych. Dzięki unikalnej kompozycji będziesz mógł zobaczyć do 200 metrów.

Dlaczego materiały odblaskowe odbijają światło?

Materiały odblaskowe lub odblaskowe to małe cząsteczki, które mogą odbijać padające światło. Dzięki wysokiej zdolności odbicia można go zobaczyć do 200 metrów. To trzykrotność odległości, z której widać białe ubrania. Co więcej, odległość ta jest dziesięciokrotnie większa niż czarnego lub niebieskiego.

Można również znaleźć termin materiały fluorescencyjne. Dzięki charakterystycznym kolorom (pomarańczowym, żółtym, zielonym – kolorom zakreślaczy) są one wyraźnie widoczne w świetle dziennym i zmierzchu, ale nie są widoczne w nocy. Dlatego wskazane jest, aby uzupełnić je elementem odblaskowym, na przykład w postaci łatki.
Czy kierowca zobaczy cię w nocy?

Jeśli w nocy będziesz chodzić po nieoświetlonej drodze w ciemnych ubraniach (niebieskich lub czarnych), kierowca zobaczy Cię tylko z odległości 18 metrów, co oznacza, że ​​musisz być bardzo blisko Ciebie. Jeśli nosisz czerwony, widoczność wzrasta, ale tylko o 6 metrów. Kierowca zobaczy cię z odległości 24 metrów, żółty kolor jest widoczny z 37 metrów, w kolorze białym z odległości 55 metrów. Jeśli jednak wybierzesz odzież odblaskową lub przynajmniej element, kierowca zarejestruje cię z odległości 200 metrów, dając mu wystarczająco dużo czasu na prawidłowe zareagowanie.

Jeśli kierowca jedzie samochodem z prędkością 50 km / h, przejedzie 14 metrów w ciągu 1 sekundy. Potrzebuje kolejnej sekundy, aby poprawnie zareagować, więc pokonuje 28 metrów w dwie sekundy. Gdyby jechał z prędkością 80 km / h, sytuacja byłaby właściwie oceniona przy 44 metrach, czyli prawie trzy razy więcej niż dystans, jaki widzi pieszych w czarnych ubraniach.
Jak prawidłowo nosić elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe na odzieży muszą być wyraźnie widoczne. Nie powinien być ukryty przez torbę lub długie włosy. Muszą być zawsze widoczne w kierunku drogi. Jest idealny, jeśli masz odblaskowy pasek na dole rękawa i na dole nogi, tj. Wokół kostki. Elementy należy zawsze umieszczać przodem do drogi.

Będziesz nie tylko dobrze widoczny, jeśli nosisz kamizelkę odblaskową, po prostu załóż odblaskowy pasek zatrzaskowy. Zawsze możesz mieć go w torbie lub kieszeni, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Możesz go używać tylko przy takiej pogodzie, jeśli nie musisz być dobrze widoczny (mgła, deszcz, burza śnieżna).

Odblaskowy spray na ubrania

Nowością w dziedzinie elementów odblaskowych jest odblaskowy spray, który można nanosić na odzież. Jest niewidoczny w normalnych warunkach oświetleniowych. Gdy tylko pogorszy się, kierowca na pewno cię zobaczy. Spray można prać, dzięki czemu łatwo go wyprać z ubrania. Na rynku dostępne są 3 rodzaje aerozoli: odzież, części stałe (wózek, rower) i włosy na czterech nogach. Dzięki szablonom możesz również rozpylić motyw na swoją powierzchnię zgodnie z własnymi życzeniami.

Nie zapomnij o regule: patrz i bądź widoczny. Dzięki odblaskowym ubraniom i odblaskowym elementom odzieży będziesz wyraźnie widoczny na słabo oświetlonych drogach w odległości do 200 metrów, co może uratować Ci życie.