Przebywasz w hałaśliwym otoczeniu? Powiemy Ci, jak chronić swój słuch!

Niezależnie od tego, czy lubisz koncerty rockowe, od czasu do czasu chodzisz na strzelnicę, czy pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, nie powinieneś lekceważyć ochrony słuchu. Ekstremalne i długotrwałe obciążenie dźwiękowe może go uszkodzić, a w najgorszym przypadku może go utracić. Doradzimy Ci jak najlepiej zapobiegać i zalecimy odpowiednią ochronę słuchu przed hałasem.

Zawsze używaj ochronników słuchu, gdy hałas otoczenia przekracza 80 dB. Czy wiesz, jak poznać moc hałasu otoczenia bez specjalnej technologii pomiarowej? Jeśli musisz krzyczeć, aby porozmawiać z kimś, kto jest w odległości około dwóch metrów, wspomniany powyżej poziom hałasu wynosi 80 dB. Możesz niezawodnie chronić swój słuch za pomocą zatyczek do uszu lub nauszników.

Jak hałas uszkadza słuch

Hałas jest zwykle definiowany jako niepożądany dźwięk, który jest szkodliwy ze względu na jego intensywność. Poziom hałasu wyraża się w decybelach (dB).

Nadmierna ekspozycja na hałas może tymczasowo zerwać połączenia neuronowe między komórkami włosów w uchu wewnętrznym i nerwu słuchowego. Jest to tak zwane tymczasowe przesunięcie progu słyszenia, które znika, gdy nie jesteś narażony na hałas. Regeneracja słuchu może potrwać kilka godzin, ale także kilka dni.

Pamiętaj, że komórki włosów nie mogą się zregenerować, więc nigdy nie odrosną. Jeśli umrą, uszkodzenie słuchu będzie miało trwałe konsekwencje.

Narażenie na nadmierny hałas może powodować następujące problemy zdrowotne:

 • Upośledzenie słuchu
 • Szum w uszach (dzwonienie w uszach),
 • Stres i podwyższone ciśnienie krwi,
 • Ból głowy
 • Wyczerpanie fizyczne i trudności z koncentracją,
 • Problemy z krążeniem krwi,
 • Zaburzenia snu

Argument jest taki, że uszy przyzwyczają się do hałasu. Niestety, słuchania głośnej muzyki nie można wytrenować ani wzmocnić słuchu. Pamiętaj, że zarówno wrażliwość słuchowa, jak i wrażliwość są indywidualne dla każdej osoby. Dlatego nie można z całą pewnością stwierdzić, gdzie jest próg.

Jak chronić się przed hałasem

Na rynku istnieje kilka rodzajów ochronników słuchu. Będziesz mieć inne wymagania dotyczące jednorazowego użycia (na przykład, jeśli twój partner chrapie w nocy lub idziesz na pokaz lotniczy), wymagania dotyczące regularnego stosowania są zupełnie inne w pracy, w której ten sprzęt ochronny jest obowiązkowy. W miejscach o mniejszym hałasie wystarczą ochraniacze wtyczek. W środowiskach, w których poziom hałasu jest wysoki, zaleca się sięganie po nauszniki.

Szybka orientacja w skuteczności wybranego ochraniacza pomoże ci w wartości Niemiec. Wskazuje, o ile decybeli poziom hałasu zmniejsza się za ochronnikiem słuchu. Im wyższa wartość, tym większa ochrona produktu.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, ochraniacze muszą być noszone tak długo, jak długo przebywasz w hałaśliwym otoczeniu. Należy pamiętać, że nawet krótkie usunięcie zabezpieczenia zmniejsza pożądane efekty, a ochrona przed hałasem może nie być skuteczna.
Jak prawidłowo używać ochronników słuchu

Korki

Prawidłowe zainstalowanie zatyczek może zająć trochę czasu. Ale po kilku powtórzeniach nie będziesz mieć problemu. Jak postępować poprawnie podczas wdrażania?

 • Przed zastosowaniem należy umyć ręce.
 • Nie wciskaj zatyczek do uszu na siłę, aby uniknąć bolesnego ciśnienia powietrza na błonie bębenkowej.
 • Jeżeli wtyczka nie pasuje do ucha, nie naciskaj jej, wyjmij i włóż powrotem do ucha.
 • Przesuń nauszniki z powrotem i nachylając w górę, aby skopiować anatomię ucha i kanału słuchowego.
 • Nie obawiaj się głęboko włożyć zatyczki do uszu, nie może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej, ponieważ producenci szanują fakt, że nie można uszkodzić słuchu. Dlatego ochraniacz nie dociera do bębna, ponieważ nie pozwala na drugą fałdę kanału słuchowego.

Nauszniki

Najlepiej używać ich w miejscach o wysokim poziomie hałasu lub jeśli poruszasz się regularnie w zatłoczonym otoczeniu. Nauszniki mogą mieć pałąk na głowę, który można regulować teleskopowo, aby dostosować go do wielkości i kształtu głowy. Jeśli nosisz kask w pracy, możesz sięgnąć po nauszniki za pomocą adaptera, który możesz łatwo do niego przymocować.

Miękkie poduszki nauszne zapewniają bezpieczne uszczelnienie wokół uszu i zwiększają komfort użytkowania. Poziom hałasu spadnie do bezpiecznego poziomu, ale częstotliwości głosu i dźwięków ostrzegawczych nadal będą brzmiały naturalnie.

Orientacyjna tabela poziomu hałasu

Poziom hałasu jest często trudny do wyobrażenia. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie tabelę porównującą poziom hałasu w dB z powszechnie znanymi czynnościami.

Czynności

Poziom hałasu w dB

Strzelba

140

Nitownica pneumatyczna

124

Wiertarka udarowa

114

Piła łańcuchowa

110

Koncert rokowy

105

Motocykl

100

Wiertarka

97

Kosiarka

90

Odkurzacz

80

Transport miejski

78

Wnętrze samochodu

70

Klimatyzacja

60

Wiatrak

50

Transformator

44

Lodówka

40

Bardzo spokojna ulica bez ruchu

30
Szept

20

Pamiętaj, że ochrona słuchu jest obowiązkowa, jeśli pracujesz w miejscu, w którym poziom hałasu przekracza 80 dB. Słuchawki przeciwhałasowe chronią słuch i ogólny stan zdrowia. Pamiętaj, że masz tylko jeden słuch, więc zadbaj o niego w odpowiedni sposób.