Wiesz jakie są metody spawania i jak się ubrać?

Być może nie miałeś kaski pojęcia o niektórych metodach. Być może ten artykuł zmusi Cię do ponownego przemyślenia istniejących przepływów pracy i odkrycia nowej metody wyprzedzania konkurencji.

MMA
Być może ten skrót automatycznie połączy się z angielskim terminem Mieszane sztuki walki w pierwszej chwili, mieszaną sztuką walki, w której prawie wszystko jest dozwolone. Jednak w terminologii spawania te trzy litery oparte są na pojęciu Manual Metal Arc. Jest to najstarsza metoda ręcznego spawania łukowego. Prawdopodobnie znasz to jako spawanie łukowe elektrodą.

Zalety: Elastyczność, możliwość spawania we wszystkich pozycjach, łatwa dostępność źródeł spawalniczych i materiału wypełniającego.

Materiał dodatkowy: elektrody metalowe z różnymi rodzajami opakowań.

Opis: Podczas spalania łuku elektroda topi się, a metal osadza się w jeziorku spawalniczym. W ten sposób powstaje złącze spawalnicze. Z osłony elektrody tworzy się żużel, który następnie zestala się na powierzchni jeziorka spawalniczego. Służy to następnie jako ochrona, gdy metal ostygnie.

MIG / MAG
Skróty są ponownie oparte na angielskich słowach Metal Inert Gas / Metal Active Gas. Jest to kolejna z najczęstszych metod spawania ręcznego. W języku angielskim metoda ta nazywana jest spawaniem w atmosferze ochronnej.

Zalety: Wysoka prędkość spawania = wyższa wydajność (dzięki wyeliminowaniu przestojów przy wymianie konwencjonalnych elektrod, jak ma to miejsce w przypadku MMA), możliwość spawania we wszystkich pozycjach, mniej czyszczenia żużla, eliminacja dymu, brak strat materiałowych .

Materiał dodatkowy: drut nawinięty na szpulę.
Opis: Drut jest rozwijany przez podajnik drutu. Jest podawany do specjalnego palnika za pośrednictwem podajnika drutu koła pasowego i kabla wielofunkcyjnego. Podajnik jest podłączony do generatora za pomocą kabli.

TIG
Z angielskiego wolframu gazu obojętnego. Precyzyjna metoda spawania, przeznaczona głównie do spoin wizualnych. Czasami mylony z akronimem TIG (od niemieckiego Wolfram Inert Gas). Znany również jako spawanie argonem.
Zalety: Doskonała kontrola jeziorka spawalniczego i jego skuteczna ochrona, korzystne kształtowanie powierzchni spoiny, wysoka temperatura łuku, skuteczna kontrola ciepła, możliwość spawania bardzo cienkich materiałów i spawania bez materiału wypełniającego, utrzymując w ten sposób 100% zgodność metalu spoiny.
Materiał dodatkowy: drut o długości jednego metra.
Opis: Zapalony łuk jest utrzymywany między nietopliwą elektrodą wolframową a spawaczem. Elektroda jest zamocowana za pomocą tulei zaciskowej i tulei zaciskowej w palniku TIG, który jest połączony wielofunkcyjnym kablem z przewodem zasilającym i wężem gazowym.

SAW
Jest to skrót od spawania łukiem krytym. Jest to metoda automatycznego i wysokosprawnego spawania łukowego, stosowana głównie do spawania stalowych konstrukcji spawanych długimi i ciągłymi spawami.

Zalety: Wysoka wydajność, wyjątkowa jakość spoiny, automatyzacja procesu, minimalne defekty i szkodliwe emisje.
Materiał dodatkowy: drut nawinięty na szpulę.
Opis: jeziorko spawalnicze jest chronione przed utlenianiem przez gazy uwalniane podczas topienia granulowanego topnika. Spawanie łukiem krytym jest możliwe tylko z góry. Automatyzację procesu zapewniają wózki, które poruszają się wzdłuż określonej ścieżki lub spaw jest podawany do urządzenia stacjonarnego za pomocą pozycjonera.

Jak ubrać się do spawania?
Teraz wiesz, jakie są podstawowe metody spawania. Teraz jest czas na wyjaśnienie, co powinieneś nosić podczas pracy.

Ochrona oczu
To chyba najważniejsze. Podczas spawania powstaje duża ilość iskier, które mają tendencję do nieregularnego i ostrego strzelania w twarz. Istnieją dwa sposoby ochrony wzroku podczas spawania.

  • Nosić okulary ochronne. Należy jednak zauważyć, że taka ochrona nie zawsze może być wystarczająca.
  • Przyłbica spawalnicza stanowi znacznie bardziej wyrafinowaną ochronę. W przeciwieństwie do okularów chroni nie tylko oczy, ale także twarz i szyję. Ukryjesz krótkie lub długie włosy, które mogą nie być warte wystawienia na działanie ognia.

Ochrona reszty ciała
Spawanie w cywilnych ubraniach naprawdę nie jest najlepszym pomysłem. Kupuj specjalną odzież spawalniczą wykonaną z ognioodpornego materiału i wystarczająco elastyczną, aby nie ruszać się z miejsca. Kompletne wyposażenie obejmuje:

  • bluzka spawalnicza,
  • spodnie spawalnicze,
  • rękawiczki,
  • fartuch spawalniczy (dla podwójnej ochrony),
  • buty robocze,
  • dodatkowa ochrona w postaci getrów spawalniczych i mufy.

Jeśli masz już ten sprzęt, wszystko, co pozostaje, będzie odpowiedzialne za przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nie będziemy ich tutaj omawiać, ponieważ uważamy, że je znasz i ściśle przestrzegasz.

Nie masz jeszcze całego niezbędnego sprzętu?
W takim przypadku napraw to jak najszybciej. Kompletną odzież roboczą i sprzęt ochronny można znaleźć w naszym sklepie internetowym.