Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Ogromne znaczenie ma odpowiednie oznakowanie budynku, dzięki któremu zarówno pracownicy, jak i inne osoby przebywające na terenie firmy wiedzą, jak zachować się w czasie zagrożenia.
Rodzaje znaków bezpieczeństwa
Pierwszym są ostrzegawcze znaki bezpieczeństwa. Ich rolą jest przestrzeganie nas przed występującymi zagrożeniami. Znaki ostrzegawcze mają kolor żółty, na którym najczęściej występuje piktogram w kolorze czarnym, np.
Drugim rodzajem są znaki bezpieczeństwa “Ochrona Przeciwpożarowa”. Ich rolą jest identyfikacja i umiejscowienie rozwiązań, które wskażą, co dokładnie robić w nagłych sytuacjach. Znaki bezpieczeństwa pożarowego mają kolor czerwony, np.
Trzecim rodzajem znaków są ewakuacyjne znaki bezpieczeństwa, które wskazują nam możliwości bezpiecznego opuszczenia budynku w sytuacji zagrożenia. Występują one w kolorze zielonym, np.
Czwarty rodzaj to znaki bezpieczeństwa nakazu, które wymuszają na nas określone zachowania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, np.
Kolorystyka oraz symbolika
W przypadku ochrony życia i zdrowia pracowników ważne są precyzyjne wytyczne. Dlatego też znaki BHP muszą być zgodne z dyrektywą 92/58/EWG, która wprowadziła określony system znaków, zrozumiałych nawet dla osób obcojęzycznych.
Znaki bezpieczeństwa w większości przypadków mają postać prostych piktogramów, które doskonale przekazują treść informacji. Wprowadzono również normy dotyczące kolorystyki znaków. Obecnie występują znaki w czterech kolorach – czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Każdy kolor zarezerwowany jest dla danego typu informacji, którą ma przekazywać pracownikom oraz innym osobom przebywającym na terenie obiektu.
Postać znaków bezpieczeństwa
Obecnie możemy wybierać pomiędzy znakami wykonanymi z różnorodnych materiałów. Wśród najbardziej popularnych są te wykonane na folii samoprzylepnej, które doskonale sprawdzają się w przypadku gładkich powierzchni oraz te wykonane z odpornego tworzywa PVC, które mają postać tabliczek.
Co jaki czas wymieniać znaki?
Znaki mogą być umieszczone na ścianach lub maszynach przez wiele lat, niemniej jednak bardzo ważnym czynnikiem jest dbanie o ich stan. Jeśli pojawiają się na nich zarysowania, zabrudzenia oraz inne uszkodzenia mechaniczne, konieczna jest wymiana na nowe.
Znaki bezpieczeństwa, są więc obowiązkowym elementem, który powinien znajdować się w każdym miejscu pracy.