Wyświetlanie 1–20 z 34 wyników

Maska ochronna jednorazowa

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów do ochrony osobistej jest maska ochronna. Ten rodzaj zabezpieczenia ma za zadanie chronić głównie drogi oddechowe. W zależności od konstrukcji i rodzaju filtra może powstrzymywać wdychanie cząsteczek pyłu, a nawet szkodliwych gazów. Podstawowa maska przeciwpyłowa wykonana jest z tkaniny o odpowiedniej szczelności, stanowiącej filtr. Jej konstrukcja powinna dobrze przylegać do twarzy, co zapobiegnie przedostawaniu się pyłu z boków maski. Jej największą zaletę stanowi niska cena i dobra dostępność.

czytaj więcej

Najczęściej maska robocza stosowana jest przy pracach budowlanych oraz remontowych. Spore zapylenie powstaje szczególnie przy wyburzaniu lub pracach szlifierskich. Konstrukcje masek jednorazowych zabezpieczają też przed cząsteczkami dymu i szkodliwymi związkami chemicznymi. Ten rodzaj zabezpieczenia po zdjęciu nie nadaje się już do ponownego użytku. Maski nie wolno poddawać żadnym procesom czyszczącym, należy od razu ją wyrzucić.

Maski pełne i półmaski przeciwgazowe

Znacznie większy komfort użytkowania dają półmaski przeciwpyłowe. Ich konstrukcja wykonana jest głównie z silikonu lub wysokiej klasy gumy. Dzięki użyciu tych materiałów bardzo dobrze przylegają do skóry twarzy i nie podrażniają jej. Pozwala to nosić je przez wiele godzin bez poważniejszego odczucia dyskomfortu. Półmaski ochronne wyposażone są w wymienne filtry umieszczone w przedniej części produktu.

Nieco inną budowę ma pełna maska przeciwgazowa. Tę konstrukcję dodatkowo wyposażono w część chroniącą oczy. Dzięki temu ogranicza kontakt całej skóry twarzy ze szkodliwymi gazami. Pełne maski przeciwgazowe mogą być zintegrowane ze zbiornikami na tlen, dzięki czemu zapewnią bezpieczeństwo w najtrudniejszych warunkach.

W sklepie behapowy.pl można nabyć nie tylko półmaski, ale także akcesoria dodatkowe. Dotyczą one głównie półmasek przeciwpyłowych, których konstrukcja pozwala na zmianę części. Chodzi głównie o filtry, które zaleca się wymieniać co kilka godzin pracy w trudnych warunkach. Można sięgnąć także po pochłaniacze lub wymienne pokrywy do filtrów.

Rodzaje filtrów przeciwpyłowych

Filtry przeciwpyłowe, jakie może zawierać maska BHP, mają kilka klas szczelności. W zależności od potrzeb można wybrać maskę zapewniającą odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu półmaski przeciwgazowe można stosować w przestrzeniach o różnym poziomie zapylenia. Sprawdzają się także w miejscach, gdzie występuje zagrożenia związkami chemicznymi.

Filtry klasy p1 chronią przed podstawowymi zagrożeniami. Zatrzymują przede wszystkim cząstki stałe, dym i aerozole. Ich skuteczność określana jest na poziomie 80% przy zabezpieczaniu przed pyłami. Z kolei prawie 100% ochrony na ten czynnik dają maski o klasie p2. Stanowią też doskonałe zabezpieczenie przed większością szkodliwych pyłów jak azbest, tlenki wapnia czy pyły drzewne. Ochrona dróg oddechowych w szczególnie wymagających warunkach będzie zapewniona tylko przez maski klasy p3. Sprawdzą się w miejscach, gdzie pracownik narażony jest na jony radioaktywne, czy związki ołowiu.