Wyświetlanie 1–20 z 42 wyników

Kiedy są potrzebne okulary BHP?

Okulary BHP są jednym z podstawowych środków ochrony indywidualnej. Ich konstrukcja ma za zadanie zabezpieczać wzrok przed różnymi czynnikami. Zaleca się je przy konkretnych zadaniach lub w specyficznym środowisku pracy. W ofercie sklepu behapowy.pl znajduje się wiele modeli okularów. Różnią się nie tylko wyglądem i kolorystyką, ale również zastosowaniem.

czytaj więcej

W zależności od rodzaju i konstrukcji okulary ochronne mogą spełniać inne zadania. Najczęściej stosuje się je do zabezpieczenia oka przed uszkodzeniem cząstkami stałymi. Okulary robocze mają za zadanie zatrzymać wióry lub iskry, które są wyrzucane z dużą prędkością podczas pracy elektronarzędziami. Zaleca się stosowanie tych środków ochrony w miejscach, gdzie mogą pojawiać się podmuchy wysokiej temperatury. Najczęściej zalecane są w kotłowniach, spalarniach, czy pomieszczeniach hutniczych. Ochrona oczu wymagana jest także w miejscach, gdzie występują żrące środki chemiczne w postaci lotnej.

Jak wybrać okulary ochronne?

Wybór odpowiednich okularów ochronnych zależy od zagrożeń, jakie występują w miejscu pracy. Nie w każdej z wymienionych sytuacji sprawdzi się ten sam model okularów. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru akcesoriów do ochrony oczu. W przypadku zagrożeń w postaci elementów stałych, jak opiłki czy trociny, wystarczą dowolne okulary. Takie konstrukcje odbiją trociny powstałe przy obróbce drewna, czy iskry ze szlifowania metali. Są wystarczające w większości miejsc, gdzie zaleca się profilaktycznie stosowanie okularów.

Nieco więcej uwagi należy poświęcić na wybór okularów, które mają chronić przed wysoką temperaturą lub szkodliwymi gazami. W tym wypadku oddziaływanie czynnika groźnego nie będzie bezpośrednio skierowane w stronę oczu. W związku z tym ochrona wzroku musi polegać na zabezpieczenia oka z każdej strony. W takich okularach muszą być gumowe krawędzie, które będą przylegały do skóry głowy. Jednocześnie okulary powinny być wykonane z materiału, który jest odporny na wysoką temperaturę i środki chemiczne występujące w danym miejscu pracy.

Kiedy potrzebne są gogle ochronne?

Gogle to środki ochrony narządu wzroku, które zapewniają kompleksową ochronę narządu wzroku. Dzięki dodatkowym uszczelnieniom i szerokiej zabudowie mogą chronić oczy z każdej płaszczyzny. Zabezpieczają przed cząstkami stałymi, które mogą dostać się z góry boku i nawet z dołu. Ponadto gogle ochronne są najskuteczniejszą ochroną przed szkodliwymi lub uciążliwymi gazami.

Kompleksowa ochrona oczu i twarzy, jaką zapewniają gogle, sprawdza się w trudnych warunkach. Najczęściej stosuje się je w miejscach, gdzie istnieją szkodliwe związki chemiczne. Rozbudowana konstrukcja oraz docisk do twarzy, który zapewnia regulowana gumka, skutecznie chroni oczy przed gazami. Te akcesoria zabezpieczają też dostęp chemikaliów i wysokiej temperatury. Korzystanie z gogli ochronnych zaleca się w sytuacjach, kiedy prace szlifierskie prowadzone są na kilku stanowiskach blisko siebie. Dodatkowo znakomicie sprawdzają się w miejscach o sporym zapyleniu oraz podczas pracy w wymuszonej pozycji leżącej.