Jak spawać stal miękką? Najważniejszą rzeczą jest ochrona rąk i oczu

Podczas spawania w warsztacie domowym masz wybór materiałów i metod. Dlaczego spawanie łukowe jest najbardziej rozpowszechnioną metodą, a miękka stal jest najbardziej wdzięcznym materiałem? I na jakich środkach bezpieczeństwa należy się skupić podczas pracy?

Dwie części metalu są łączone podczas spawania, które są topione na końcach i mieszane ze sobą, lub częściej do nich dodawane. W domowych warsztatach do łączenia metalu stosuje się płomień lub łuk elektryczny. Najlepiej nadaje się do warunków domowych, ponieważ jest najłatwiejszy w użyciu ze względu na zużycie energii elektrycznej. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniona metoda spawania.

W połączeniu z odpowiednim materiałem możliwe jest uzyskanie zadowalającego wyniku w postaci wysokiej jakości złącza nawet w domowych warsztatach.

Łagodna stal ma niską zawartość węgla

Podczas topienia stali kluczowy jest typ, z którym pracujemy. Na właściwości stali wpływa głównie zawartość węgla, co wpływa na jego topliwość. Łagodne stale zawierają niski procent węgla (do 0,25%), co czyni je najbardziej odpowiednią stalą do spawania z wieloma korzyściami. Oprócz gwarantowanej spawalności oferują również możliwość gięcia lub kształtowania materiału.

Spawanie MMA stali

Najczęściej stosowaną metodą topienia stali jest metoda ręcznego łuku metalowego (MMA), która jest najstarszą metodą ręcznego spawania łukowego. Płonący łuk elektryczny topi materiał podstawy i wypełniacza w postaci metalowej elektrody z różnymi rodzajami osłon. Z nich stopiony metal osadza się w jeziorku spawalniczym, tworząc w ten sposób złącze spawalnicze.

Gazy powstają z powłoki elektrody, aby chronić jeziorko spawalnicze przed niepożądanym utlenieniem. Po zestaleniu tworzy na powierzchni spoiny żużel, który należy usunąć. Jeśli tak nie jest, zostanie on pokryty dodatkowymi warstwami metalu spoiny i wystąpią wady.

Ochronne środki pracy

Podczas spawania stopionej stali dochodzi do wielu obrażeń. Oczy i dłonie są narażone na największe niebezpieczeństwo i muszą być chronione przed promieniowaniem, wysokimi temperaturami i oparzeniami. Iskry, świecące pozostałości elektrod, a także promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone emitowane przez łuk elektryczny mogą boleć.

Niezbędnymi środkami ochronnymi są dobre rękawice i kask spawalniczy (kask) lub przynajmniej okulary.

Nie zapomnij chronić stóp, których bezpieczeństwo zapewnia specjalne buty dla spawaczy.

Rękawice, najlepiej wykonane ze skóry

Najlepszą ochroną rąk są rękawice spawalnicze, które różnią się od innych rękawic roboczych częstym przetwarzaniem skóry. Nie tylko wystarczająco chroni przed wysokimi temperaturami, ale także dłonie mniej pocą się w skórzanych rękawiczkach.

Ochrona oczu: osłona, kaptur czy okulary?

Okulary spawalnicze mogą mieć różne stopnie ochrony. Są one oznaczone wartościami DIN. Im wyższa liczba, tym silniejszy filtr i ciemniej można oczekiwać od szyby. Wybór powinien zależeć od rodzaju spawania i zastosowanego prądu, ponieważ tylko te czynniki mogą określić stopień ochrony, który jest wymagany dla danego działania.

Alternatywą dla gogli jest kaptur chroniący całą głowę lub tarczę. W przeciwieństwie do tarczy, którą należy trzymać, hełm jest zaletą wolnych rąk. Ale tarcza z kolei zapewnia bardziej kompleksową ochronę, ponieważ chroni większą część ciała.

Przed rozpryskami stopionego metalu najlepiej kupić fartuch wykonany z dwoiny, który podobnie jak rękawiczki chroni ciało przed ekstremalnym upałem.

Spawanie stali jest potencjalnie niebezpieczną czynnością, ale jeśli pomyślisz o tym właściwie i niczego nie lekceważysz, wszystko powinno być w porządku.