Jaki kolor wybrać – odzież robocza

Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego stroju do pracy, możesz zastanawiać się, jaki kolor wybrać. Czy kolor odzieży roboczej na zewnątrz podlega jakimkolwiek dekretom, czy jest to tylko kwestia osobistych preferencji?

Wybierając odzież roboczą, najważniejszy jest rodzaj zawodu, dla którego ją najpierw nabywasz, oraz cechy funkcjonalne kombinezonu, kurtek, spodni, bluz i butów roboczych pod względem osobistego komfortu i bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze kolorów odzieży dla zdecydowanej większości pracowników zewnętrznych. Dlaczego?

Zawód budownictwa zewnętrznego

Pracownicy pracujący przy budowie, budowie autostrad lub parków przebywają w środowisku, w którym przemieszczają się nie tylko ludzie, ale także maszyny, które mogą zostać poważnie ranne. Z ich punktu widzenia widoczność jest zmniejszona, więc bezpieczeństwo pracy zapewniają głównie kamizelki odblaskowe, ale także inne ubrania odblaskowe, takie jak bluzy lub kurtki najczęściej w kolorze żółtym, zielonym lub pomarańczowym.

Niebezpieczeństwo czai się na zewnątrz

Nie tylko pracownicy mogą wyrządzić krzywdę. Wszyscy pracownicy poruszający się w pobliżu pojazdów drogowych lub szynowych lub pracujący w warunkach ograniczonej widoczności na drogach, placach i lotniskach muszą być oznakowani elementami odblaskowymi, aby chronić siebie i innych. Nie tylko zgodnie z logicznym rozumowaniem, ale także zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi środków ochrony indywidualnej. Kamizelki ostrzegawcze, jasne kolory, takie jak żółty, zielony, pomarańczowy i elementy odblaskowe, są zatem odpowiednie dla tych zawodów.

Ludziom, którzy pracują na stokach, takim jak narciarze i skutery śnieżne, podobał się czerwony kolor, który jest charakterystyczny, dobrze widoczny we mgle i na pierwszy rzut oka kontrastuje z białym śniegiem.

Łącząc się z naturą…

Na przykład zawody leśne, myśliwi lub rybacy podchodzą do kolorów zupełnie z innej strony. Im mniej są widziane, tym mniej przyciągają niechcianą uwagę nieśmiałych zwierząt. Innym pożądanym czynnikiem jest to, że brud jest mniej widoczny w ciemniejszych naturalnych kolorach. Ponieważ ludzie pracujący w przyrodzie powinni mieć z nim bliski kontakt, ubrania wybierane są w kolorze zielonym, brązowym i khaki. Dotyczy to również prac ogrodowych.

Jedynym wyjątkiem jest to, gdy podkaszarka lub piła łańcuchowa zostaną zabrane w ręce. Przeciwnie, w tym przypadku pożądane jest ponowne przyciągnięcie uwagi charakterystycznym kolorem leśnej kurtki lub kombinezonu, takim jak pomarańczowy lub jasnozielony, tak aby przypadkowi przechodnie nie byli narażeni na niebezpieczeństwo…

Jest tylko jeden szef

Różne miejsca pracy mogą mieć kolory odzieży związane z określonymi funkcjami. Na przykład kierownik budowy ma inny kolor niż zwykły pracownik i na pierwszy rzut oka jest rozpoznawany w warunkach pracy. Takie etykietowanie pracowników nie jest obowiązkowe, ale jest tak praktyczne i ułatwia orientację w miejscu pracy, dlatego jest często stosowane.

Wizytówka rzemieślników

Czy założyłeś firmę i prowadzisz własny zespół murarzy, dekarzy lub innych profesjonalnych rzemieślników? Jeśli Twoi pracownicy pracują na zewnątrz i są w oczach wszystkich, kolor odzieży może być dobrym sposobem na nadanie pracownikom jednolitego wyglądu. Kolor opłaca się dopasować do logo, a tym samym zwiększyć poziom prezentacji firmy.

Popularne są niebieski, czerwony lub ciemnozielony i szary. Niezależnie od tego, czy są to kolorowe spodnie, kurtki czy kombinezony na całej długości, możesz zapewnić swoim pracownikom nie tylko wysokiej jakości odzież roboczą wykonaną z mocnych i trwałych materiałów, ale także reprezentacyjny wygląd.

Co myślisz Czy warto zwrócić uwagę na kolory odzieży roboczej?